Nocny dokument - Nie jestem twoim murzynem

2019-11-12
1:00
TVP Kultura

film dokumentalny
Szwajcaria, Francja, Belgia, USA 2016  

Historia segregacji rasowej, prześladowań i walki o prawa Afroamerykanów w Stanach Zjednoczonych. Reżyser filmu, Raoul Peck, wykorzystuje niepublikowane dotąd fragmenty niedokończonej książki słynnego afroamerykańskiego powieściopisarza i eseisty Jamesa Baldwina pt. "Remember This House". Autor planował przedstawić w niej historie życia i zabójstw jego trzech czarnoskórych przyjaciół: Medgara Eversa, Malcolma X i Martina Luthera Kinga, wybitnych osobowości amerykańskiego ruchu antyrasistowskiego, które znacznie przyczyniły się zmian społecznych i politycznych w USA. Nie zdołał jednak dokończyć dzieła przed swoją śmiercią w 1987 roku. Trzydzieści stron, które napisał, za sprawą jego spadkobierców trafiły w ręce Pecka, który postanowił sfinalizować zarysowaną przez niego historię, zabierając widzów w podróż przez burzliwe dzieje walczących o swoje prawa Afroamerykanów. Obraz wzbogacony został o archiwalne filmy i zdjęcia. Nominowany był także do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny.

Program przeznaczony dla widzów od lat 12.
Czas trwania: 1 h 33 min
Reżyseria: Raoul Peck,
Scenariusz: James Baldwin, Raoul Peck,
 

Poprzedni i następny program na kanale TVP Kultura.


<< 00:35 - Młoda Polska - Dalej prosto

TVP Kultura
2019-11-12 (wtorek) 00:35

Młoda Polska - Dalej prosto

Jerzy, mąż Marty i ojciec Ewy, umiera. Kobiety poświęciły wiele lat walce o jego życie. Ich codzienność przestaje toczyć się w rytmie nieuchronności tragedii. Czeka je jednak jeszcze jedna próba.

2:40 - Informacje kulturalne >>

TVP Kultura
2019-11-12 (wtorek) 2:40

Informacje kulturalne

Przegląd najważniejszych, aktualnych wydarzeń ze świata kultury i sztuki.Wyraź swoją opinie na temat tego programu.

 
Tytuł
 
Treść
 
Podpis
 
Prosze przepisać kod z obrazka w poniższe pole.
 
 

Dodaj opinię

 

Polecamy

     
HBO2
2021-01-23
15:20
Syndrom DDR - komedia
3 / 10
Rodzice Cartera rozwiedli się 15 lat temu. Obecnie mężczyzna robi karierę, a w życu wspiera go dziewczyna. Szczęście nie trwa jednak długo.
TVP Kultura
2021-01-23
20:00
7 / 10
Amerykanin Jesse (Ethan Hawke) w drodze do Wiednia poznaje w pociągu Francuzkę Celine (Julie Delpy). Prosi ją, żeby przed jego odlotem do Ameryki spędziła z nim trochę czasu...
PULS 2
2021-01-23
3:45
6 / 10
W ciągu ostatnich kilku lat Alicja (Mia Wasikowska) żeglowała po morzach i oceanach. Teraz ponownie odwiedza Krainę Czarów. Po drugiej stronie lustra spotyka starych...
     

X